صفحه اول تماس با ما RSS قالب وبلاگ
بازار های مالی
علی محمدی پور يکشنبه 5 شهريور 1402

استراتژی لاک پشت اولین بار در سال 1983، توسط دو تریدر بزرگ در بازار کامودیتی به نام‌ های ریچارد دنیس و ویلیام اکسلی، ساخته شد. آنها به صورت آزمایشی استراتژی لاک پشت را برگزار کردند تا ثابت کنند هر فردی می ‌تواند ترید را بیاموزد و یادگیری ترید آنگونه که به نظر می رسد دشوار و غیر قابل یادگیری نیست. در این روش، معامله ‌گران بازارهای مالی با شناسایی شکست حمایتی یا لحظه اوج گرفتن قیمت در یک روند نزولی خرید می‌ کنند و از سود روند صعودی تا شکست مقاومتی یا لحظه نزولی شدن بهره می ‌برند و از این طریق سود قابل توجهی کسب می کنند.

در این روش از میانگین‌ های نموداری 20 روزه برای تعیین موقعیت ‌های خرید و فروش استفاده می‌ شود. ترید لاک پشتی به این ترتیب یک نوع اصلاح شده و خاص از استراتژی رنج تریدینگ یا دنبال کردن ترند است که فرض اصلی آن این است که ترندها حدود سه هفته یا 20 روز طول می‌کشند. البته منتقدان این استراتژی بر این باورند که این استراتژی در دهه 1980 در بازارهای سهام کارساز بود و حال با گذشت زمان کارایی این استراتژی به طور چشم گیری کاهش یافته است.

آزمایش استراتژی لاک پشتی

آزمایش استراتژی لاک پشتی

استراتژی لاک پشت در اوایل دهه 1980 در سراسر جهان مشهور شد؛ دنیس به ‌طور گسترده‌ای در جهان‌ ترید، به‌ عنوان یک موفقیت برتر شناخته می ‌شد. او به دلیل مهارت خود در انجام ترید در مدت بسیار کمی توانست به یکی از بهترین تریدرهای جهان تبدیل شود. او توانسته بود سرمایه اولیه‌ای کمتر از 5,000 دلار را به بیش از 100 میلیون دلار تبدیل کند و این عدد در آن سال مانند یک رکورد بزرگ بود و همین باعث شد وی بتواند به یکی از بهترین تریدرهای جهان تبدیل شود.

او و شریکش، اکسلی، درباره موفقیت خود بارها بحث و گفتگو کردند؛ آن ها مدت زیادی را در مورد این موضوع بحث کردند و به نظر می رسید که گویا کمی اختلاف نظر در بین آن ها وجود دارد. دنیس باور داشت هرکسی می‌ تواند معامله در بازارهای فیوچرز را آموزش ببیند و عملی کند. او بر این باور بود که فعالیت در بازارهای مالی مستلزم فراگیری آموزش های لازم است و افراد عادی نیز می توانند با فراگیری علم بازارهای مالی در این بازارها فعالیت کنند؛ در حالیکه اکسلی دوست او این نظر را نداشتY او ادعا می ‌کرد دنیس استعدادی ویژه دارد که می ‌تواند از معامله تا این حد سود ببرد و وجود یک استعداد ذاتی برای فعالیت در این بازارها امری ضروری است.

دنیس برای آنکه بتواند درستی عقایدش را به همگان ثابت کند و بتواند افراد را به فراگیری بازارهای مالی ترغیب کند تصمیم گرفت آزمایش را برگزار کند تا این ذهنیت را پاک کند. او گروهی از افراد را پیدا کرد تا قوانین خود را به آن ‌ها آموزش دهد و سپس آن‌ها با پول واقعی معامله کنند. او سعی داشت به این افراد شیوه درست معامله کردن را بیاموزد و ایمان داشت با آموزش صحیح این افراد به مهارت های لازم دست می یابند. دنیس به اندازه‌ ای به ایده ‌های خود اعتقاد داشت و مطمئن بود که واقعاً به تریدرها پول خود را برای معامله داد و به آموزش های خود اعتماد کرد.

چون این افراد مهارت کمی در معامله داشتند دوره آموزشی دو هفته طول می‌کشید و قابل تکرار بود. دنیس سعی داشت با دقت فراوان این مهارت ها را به آن ها آموزش دهد او دانش‌آموزان خود را «لاک پشت» می ‌نامید زیرا سرعت آن ها در یادگیری کمی کند بود، این اسم الهام گرفته از مزارع لاک پشتی بود که در سنگاپور دیده بود و قصد داشت شاگردانش را به همان سرعت و کارآمدی لاک پشت‌ های مزارع پرورش و توسعه دهد.

شکل گیری استراتژی لاک پشت

شکل گیری استراتژی لاک پشت

دنیس برای اینکه بتواند عقاید خود را به دیگران ثابت کند آگهی‌ در روزنامه «وال استریت ژورنال» قرار داد و هزاران نفر درخواست دادند از کسانی که به ‌طور گسترده در دنیای معامله کامودیتی به ‌عنوان استادان شناخته می ‌شدند، هنر معامله را یاد بگیرند. آن ها در این مسابقه شرکت کردند اما تنها ۱۴ نفر توانستند از آزمون اولیه «لاک پشت» عبور کنند؛ این افراد در واقع افراد منتخب دنیس برای آموزش بودند. هیچ‌ کس به ‌طور دقیق معیارهایی را که دنیس استفاده کرد نمی ‌دانست اما فرایند شامل یک سری موارد صحیح یا غلط بود که تعدادی از آن‌ها را در زیر می‌توانید مشاهده کنید:

در معاملاتی که یک تریدر انجام می دهد سود کلان زمانی حاصل می شود که معامله گر می ‌تواند پس از یک روند نزولی قوی در سطح ‌های پایین ورودی داشته باشد در این صورت او می تواند به هدف خود که کسب سود است برسد.

در این روش معامله گر باید بداند که دنبال کردن همه نقل و قول‌ها در بازارهایی که در آن ‌ها معامله می کند برای او مفید نیست و او باید از این عمل امتناع کند، در این صورت است که می تواند در بازار مالی موفق عمل کند.

مناسب است که نظرات دیگران درباره بازار دنبال شوند.

هنگام آغاز معامله، باید با دقت مشخص کنید که در صورت وقوع ضرر، کجا باید معامله را خاتمه دهید و این عمل باعث می شود شما بتوانید از وقوع ضرر بیشتر جلوگیری کنید.

طبق روش لاک پشتی، عبارت 1 و 3 نادرست اما عبارت‌های 2 و 4 صحیح هستند.

آیا استراتژی ترید لاک پشتی توانست مفید باشد؟

هنگامی که دنیس تصمیم گرفت این استراتژی را عملی کند راسل سندز (Russell Sands) یکی از لاک پشت‌ هایی بود که در این کلاس پرورش یافت. راسل سندز ادعا کرده دو گروهی که توسط شخص ریچارد دنیس آموزش دیدند توانستند در کمتر از پنج سال 175 میلیون دلار سود کسب کنند؛ حرف او سندی برای جواب دهی این استراتژی بود.

امروزه انتقادهای بسیار زیادی به این استراتژی وارد شده است. منتقدان استراتژی لاک پشت استدلال می کنند که بازدهی بالای روندها در دهه 1980 به واسطه سهام شرکت‌ های بزرگی مثل جنرال موتورز امکان ‌پذیر است و در بازارهای مالی امروزی نمی ‌توان روی آن خیلی حساب کرد. در واقع آن ها معتقد هستند این استراتژی منسوخ شده است و دیگر نمی توان با استفاده از آن سود کسب کرد.

سندز در سال 2007 یک کتاب نوشت و در آن مدعی شد این استراتژی معاملاتی هنوز هم جواب می ‌دهد و فقط در همین سال معامله ‌گران از طریق آن می ‌توانسته‌ اند تا دو و نیم برابر سرمایه اولیه خود با در نظر گرفتن قواعد آن سود کنند.

استراتژی لاک پشت برای چه معامله ‌گرانی مناسب است؟

استراتژی لاک پشت برای چه معامله ‌گرانی مناسب است؟

این استراتژی که توسط دنیس مطرح شد معمولا برای معامله گرانی مناسب است که به تازگی وارد بازارهای مالی شده اند و هنوز از این بازار درآمد کسب نمی کنند، این استراتژی برای افراد حرفه ای کارساز نیست و به آن ها توصیه نمی شود.

در این روش، معامله ‌گران فقط به شناسایی روندها یا ترندهای عمده نیاز دارند و برای این کار امروز انواع ابزارهای تحلیل تکنیکال جدید و پیشرفته در اختیار آن‌ ها قرار گرفته است.

شناسایی شکست حمایتی و شکست مقاومتی در دهه 1980 به مراتب سخت‌ تر از سال 2022 بوده است و در حال حاضر انواع ابزارهای نرم‌ افزاری به معامله ‌گران امکان می‌ دهد به سادگی ترندها را شناسایی کنند؛ در حالی که در دهه 1980 این امکان فراهم نبود.

در واقع ترندها تغییرات قیمتی هستند که در بازه ‌های زمانی بیشتر از یک روز اتفاق می ‌افتند و با وجود افت و خیز قیمت، روند صعودی یا نزولی آن‌ها ادامه می ‌یابد.

این موضوع باعث می ‌شود معامله‌گران تازه‌کار با توجه به عدم نیاز به نقد کردن معاملات خود به صورت روزانه بتوانند از سودهای چند برابری در روندهای صعودی یا نزولی بهره ببرند.

استراتژی لاک پشت تا چه اندازه ای می توان سود نصیب معامله گر کند؟

در جهان امروزی با پیشرفت تکنولوژی و تغییرات اعمال شده در بازارهای مالی این بازارها با تغییرات بسیار زیادی مواجه شده اند و استراتژی های مهم و کارآمد که در گذشته بسیار نتیجه بخش بودند حال کارایی خود را از دست دادند و منسوخ شده اند.

استراتژی لاک پشت نیز از آن استراتژی ها طلایی بود که در دهه 1980 یکی از کارآمدترین استراتژی ها جهان بود. امروزه گرچه کمرنگ شده است اما همچنان کارایی خود را حفظ کرده است و با ارائه بازدهی 40 درصد سالیانه به هیچ وجه نمی ‌توان ارزش آن را نادیده گرفت و می توان گفت این استراتژی حتی در این دهه نیز جوابگو است.

نکته آشکار و واضح در مورد بازارهای مالی جدید، به خصوص بازار ارزهای دیجیتال این است که هیچ مدرکی برای این ‌که ترندها در این بازار با میانگین ‌های متحرک و شاخص‌های نسبی 20 روزه بهتر شناسایی می ‌شوند، وجود ندارد؛ اما بهتر است توجه داشته باشید که نکته کلیدی در استراتژی ترید لاک پشتی، زمان دادن به ترندها برای بهره بردن از آن‌ ها است. در این استراتژی ترندها «دوست» معامله‌ گران هستند و شناخت عمیق آنها باعث افزایش چشم‌ گیر درآمد می ‌شود.

ساخت وبلاگ جدید رایگان وی آهنگ مشاور گروپ دکتر ذهن خرید بک لینک از همه بلاگ اقساط اپل
بستن تبلیغات [X]